Sayfalar

19 Nisan 2015 Pazar

Pazar Günü Okulda Olmak?!Bugün pazar.
Ve ben okuldayım.
Çünkü pek sevgili okul yönetimimiz vize sınavı olarak proje toplayacak hocalar için en uygun günün pazar olacağını düşünmüş. Zira haftanın içinde başka gün yok, hafta sadece bir günden oluşuyor. O da pazar.
Sevgili yönetim ayrıca bizi pazar günü okula çağırmakla yetinmemiş. "Madem elinizi verdiniz, kolunuzu da kaptırınız bakalım." diyerek sabah 09.30'dan, akşam 17.30'a kadar beklememizi buyurmuşlar.

Duyunca şok oldum. Biri şaka yapıyor sandım, görevli şahısla konuştum ama ı-ıh. Gayet ciddilermiş. Proje toplayacak tüm hocalar bütüüün pazar günlerini okula ayırıp, paşa öğrencilerin istedikleri saatte uyanıp, istedikleri saatte gelip ödev bırakmasını bekleyeceklermiş.
Çok hoş.

Sinir oldum olmasına da, yapacak bir şey yok madem, içimden saydırıp saydırıp, bir yandan da laptopumu, eskiz defterimi, her türlü çalışma ıvır zırımı yüklenip okula teşrif ettim, sabahın kör saatinde.
Dışarıdan gelen hocayım ya, odam yok. Boynu bükük Emrah gibi kaldım ilk başta ortada. Sınav odasında proje toplayayım dedim, oraya öğrenci girmesi yasak dediler. "Size kapının önüne masa koyalım" dediler. (Vallahi.)

Böyle durumlarda eskiden mülayim davranırdım. Eh öyle davranınca da, kapı önüne konmuş masada, tuvalet bekçisi gibi ödev toplamayı hak edersin. Ufak çapta cadı olmak lazım. Koca pazarımı ayırmışım sonuçta, bari adam gibi bir yere oturup çalışayım bilgisayarımda. Kendi üslubumca:) bunu belirttim ve neyse ki boş bir sınıf ayarladılar bana.

...

Sabahtan beri çalışıyorum, kendi ödevlerimi yapıyorum. 
Çalışmaların çıktısını alma işini son sabaha bırakmış olan ve pazar günü olmasından mütevellit, "Aaay kırtasiye kapalıaahh! Napıcaz hocağğm??" diye ayılıp bayılan öğrencilerime "Aklınız neredeydi?" diyorum.
Kahve içiyorum.
Benimle aynı sınıfa koydukları, aynı benim gibi diğer yersiz yurtsuz hoca ile sohbet ediyorum.
Paşa öğrencilerim gelir de beni bulamazlar diye yemeğe gidemiyorum, kantin tostuna dadanıyorum.
Bir yandan da, akşam arkadaşlarımız geleceği için, kocama alışveriş listesi yazdırıyorum, ortalığı toplamış mı diye uzaktan kontrol ediyorum.
Ama sıkıntım yok açıkçası.

Bir pazar günümü, isteğim dışında okulda ama yine de keyifli geçiriyorum. (Polyanna'lıktan öleceğim bir gün yeminle.)

Ha bir de, günlerdir mis gibi olan havanın bugün - tam da okula kapanmaya mecbur olduğum gün - neden böyle rezil bir havaya dönüştüğünü düşünüyorum...
Acaba farkında olmadan, hiiiç istemeden, hani böyle bilinçaltımdan altımdan ah mı ettim acaba pazar tatili yapacak olanlara?
Vallahi hiç huyum değildir öyle şeyler.
Ama insan yine de acaba mı diyor. Bilinçaltı sonuçta, alttan alttan işler çeviyor, istemediğim şeyleri düşünüyor ve diliyor olabilir. İmkansız değil. :)

Her neyse efenim. Ben şimdi kaçayım.
Pazar mesaimin son bir saatini de doldurayım ve evime yollanayım.

Hepinize iyi pazarlar olsun.

 Ve bir daha sınavı proje toplama olarak yaparsam iki olsun!

4 yorum:

 1. Ahh biz de dışarıya bir çıktık, felaket soğuk, bir yandan poyraz esiyor, yağmur çiseliyor, anlayamadık nasıl döndü bu hava böyle, demek senin yüzündenmişşş :))) Şaka bir yana ne deli bir uygulama, aklım almadı vallahi... Bence hem öğrenci, hem de öğretmen için Pazar gününe böyle bir aktivite koyulması çok lüzumsuz olmuş, hani Pazartesi olsa ya da Cuma olsa dünya mı batacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma yahu, şaka sandım ama değilmiş. İnsan bir saat aralığı koyar, 9 ile 11 arası gelin, projelerinizi toplayın gidin der di mi?.. Neyse geçti gitti diyelim. :) Ben de en azından çalışmış oldum. Züğürt tesellisi:)))

   Sil
 2. Allah allah proje toplama için özel bir gün mü oluyormuş?Ben üniversitede okurken hafta arası bir gün olurdu o gün teslim ederdik.Her projenin gününü kendi hocası belirlerdi.Değişmiş demek işler. Neyse size geçmiş olsun dliyorum, mutlu geçireceğiniz pazarlarınız çok olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze Esra Ersöz, bizim zamanımızda da yoktu. :) Hatta şimdi okullarda olduğu gibi vize haftası vs.. olduğunu da hatırlamıyorum. GSF olduğumuz için bizde de hocalar kendi projelerini toplarlardı istedikleri zaman.
   Pazara böyle bir görevi koymak da neyin kafası hala çözemedim. Bütün günler torbaya girmiş gibi. Neyse. :)
   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim, amin, hepimiz için inşallah. ;)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...